خدمات

در سیستم ساخت خانه‌های با سازه چوبی، مهمترین موضوع، ایجاد هماهنگی بین بخش‌های طراحی، تولید و اجراست که می‌بایست تمامی این بخش‌ها با دقت لازم و نظارت بالا و در یک روند صحیح صورت پذیرد. به بیانی ساده‌تر، این روند به چهار فعالیت اصلی تقسیم می‌گردد:
1- طراحی بنا و اجزا تشکیل دهنده آن
2- تولید قطعات طراحی شده
3- اجرا و نصب قطعات تولید شده
4- فینیشینگ

48

طراحی بنا و اجزا تشکیل دهنده آن:

ساختار تولید سازه‌های چوبی بنحوی در نظر گرفته شده است که قابلیت اجرای هر طرحی را داشته باشد. لذا می‌توان گفت که این مرحله از کار مهمترین قسمت از روند تولید و اجرا می‌باشد. در این مرحله گروه طراحی پس از بازدید از موقعیت اجرای خانه و با توجه به مسایل اقلیمی و همچنین تصویب طرح و مشخص شدن مواد و مصالح نهایی، بر اساس استانداردهای لازم ساختار بنا را طراحی کرده و بر اساس آن ابعاد و مشخصات کلیه قطعات چوبی، اتصالات و فونداسیون تعیین می‌گردد. سپس بر اساس این اطلاعات و طراح معماری، تاسیسات الکتریکال و مکانیکال مورد نیاز طراحی و در داخل ساختار طراحی شده منظور می‌گردد. در ادامه، طرح و ابعاد و اندازه اجزا دکوراسیون داخلی شامل درب‌ها، پنجره‌ها، کابینت آشپزخانه و … مشخص گشته و آماده تولید می‌گردند.
تولید قطعات طراحی شده:
پس از طراحی اجزا تشکیل دهنده بنای مورد نظر، ساخت سازه چوبی آغاز می‌گردد. سازه در نظر گرفته شده می‌تواند به دو صورت باشد:
الف) FRAMING HOUASE
در این نوع سازه غالبا طراحی بر اساس دیوار باربر می‌باشد
ب) WOODEN HOUSE GLASS WALL
در این نوع سازه طراحی بر اساس ستونهای و تیرهای چوبی بوده که این اجزا بر اساس محاسبات سازه و استانداردهای GLULAM ساخته می‌شود.
لازم بذکر است که تمامی این عناصر بوسیله اتصالات پیچ و مهره‌ای فولادی به یکدیگر متصل می‌گردند.
از مزیتهای سازه چوبی، وزن آن است، بگونه‌ای که وزن تمام شده بنا با در نظر گرفتن استانداردهای بار مرده و زنده در حدود 200 الی 250 کیلوگرم بر مترمربع می‌باشد.
اجرا و نصب قطعات تولید شده:
پس از تعیین مشخصات فونداسیون عملیات اجرایی آغاز می‌گردد. در مورد فونداسیون باید این نکته را متذکر شد که در این روش نیز اجرای فونداسیون عموما بشکل عرف صورت می‌پذیرد، اما با توجه به وزن کم تمام شده ساختمان میزان آرماتور و بتون مصرفی کمتر از ساختان معمولی است. تمامی اجزا سازه چوبی و دیوارها توسط اتصالات فلزی و یا اَنکِر بولت به فونداسیون متصل می‌گردد و در نتیجه سازه بطور کامل به فونداسیون دوخته خواهد شد.
بموازات شروع عملیات اجرای فونداسیون، ساخت سازه‌ها و دیواره‌ها آغاز می‌گردد. لذا پس از اتمام فونداسیون، سازه‌ها و دیوارهای ساخته شده به محل پروژه منتقل و روی فونداسیون نصب خواهد گردید و بدین ترتیب ساختار بنا شکل می‌گیرد.
چوبهای بکار رفته در سازه از جنس چوب خشک شده درختان سوزنی برگ بوده که در صورت نیاز طی یک سری فرایندهای شیمیایی؛ آنتی باکتریال، آنتی UV و کند سوز خواهد گشت و امکان استفاده در هر نوع شرایط آب و هوایی را فراهم می‌سازد.
برای ایزولاسیون حرارتی و صوتی نیز در تمامی دیوارهای داخلی و خارجی و ما بین اِستادهای چوبی از پشم سنگ بعنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود و بکمک پنجره‌های دوجداره میزان پرت حرارتی نسبت به ساختمان‌های سنتی بسیار کمتر بوده که خود عامل مهمی در مصرف بهینه سوخت و انرژی می‌باشد.
فینیشنگ:
سیستم الکتریکال و مکانیکال نیز در این نوع سازه کاملا بصورت توکار و مشابه ساختمان‌های ماسونری قابلیت اجرا دارد. پس از نصب تمامی اجزا تشکیل دهنده ساختار بنا و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی به مرحله فینیشنگ رسیده که در این بخش نیز تمامی موارد مربوطه بر اساس طراحی معماری صورت گرفته انجام می‌پذیرد. در مورد فینیشنگ نیز این نکته قابل توجه است که هیچگونه محدودیتی در انتخاب نوع متریال وجود ندارد و علاوه بر آن نیز می‌توان از سازه چوبی بصورت اکسپوز نیز چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی استفاده کرد که خود زیبایی بنا را دوچندان می‌سازد.
در پوشش نهایی دیوارهای خارجی، پس از اجرای پرایمر که امکان تنفس یکطرفه را از فضای داخل به خارج خواهد داد بوسیله رنگهای پایه سیلیکونی و تک جزیی پوشانده خواهد شد. این امر موجب ایجاد سیرکولاسیون طبیعی در لایه‌های دیوارها شده و عمر مفید بنا را افزایش می‌دهد و علاوه بر آن مانع نفوذ آب و بخصوص رطوبت خواهد شد که خود عامل بسیار مخربی برای ساختار بنا بخصوص در مناطق شمالی کشور می‌باشد.